Profil školy
Spolu objavujeme okolitý svet
Chceme byť materskou školou, v ktorej je dieťa plnohodnotný človek,v ktorej sa deti učia hľadať a nachádzať cestu, na ktorej ho budeme sprevádzať a z ktorej si odnesie hlboké zážitky.
Vlastné zameranie MŠ nadväzuje na doterajšie výsledky práce, výchovy a vzdelávania, v ktorých by sme chceli i naďalej pokračovať, vychádzajúc zo základného poňatia predprimárneho vzdelávania dosiahnuť optimálnu kognitívnu, senzomotorickú a sociálno- citovú úroveň detí, ako základ na školské vzdelávanie. Zameraním našej materskej školy je v tvorivej atmosfére, cieľavedome a systematicky rozvíjať detskú osobnosť, prihliadať na rôzne sociokultúrne a socioekonomické zázemie dieťaťa, posilňovať úctu k rodičom, ku kultúrnym a národným hodnotám. Učíme pripraviť deti na život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, znášanlivosti, tolerancie, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi národmi, národnostnými a etnickými skupinami. Učíme sa rešpektovať všeľudské etické hodnoty. Ďalej vytvárame z triedy výchovné spoločenstvo s pozitívnou klímou, snažíme sa viesť deti k tomu, že každý má právo hodnotenia i sebahodnotenia. Spoločne sa učíme prijímať dieťa také, aké je, pozitívne ho hodnotiť, prejavovať voči nemu priateľské city a formulovať smerom k nemu jasné a realizovateľné pravidlá. Podnecovať zvedavosť a záujem o okolie. Rozvíjať u dieťaťa schopnosti spolupráce s inými deťmi i s kolektívom. Rozvíjať kultúrnu gramotnosť dieťaťa. Taktiež sa snažíme pokojným poukazovaním reagovať na negatívne javy. Popri napredovaniu v moderných IKT technológiách nezabúdame vštepovať deťom lásku k ľudovým zvykom a tradíciám. Najviac ich uplatňujeme počas Vianočných a Veľkonočných sviatkov a Fašiangov, kedy si pripomíname zvyky našich predkov, ktoré si po celé roky uchovali svoje čaro a jedinečnosť. Aktivitami je zdobenie perníkov a vajíčok, organizovanie detského karnevalu, vystúpenie pre rodičov s prvkami ľudovýchtradícií.Preto je veľmi dôležité, zaoberať sa otázkou multikultúry počas celej školskej dochádzky dieťaťa. Už od najútlejšieho veku a na elementárnej úrovni oboznamovať deti s touto prierezovou témou a utvárať u detí potenciál na zdravú a rozvinutú bytosť, ktorá bude pripravená v rámci rozvoja svojich kľúčových kompetencií na život v otvorenom svete, kde porozumenie a akceptácia inakosti bude súčasťou ich budúcich hodnotových orientácii. Multikultúrna výchova v predprimárnom vzdelávaní rozvíja hlavne kultúrne kompetencie, osobné, sociálne a komunikačné kompetencie deti.
Zloženie triedy je vekovo z miešané, čo dáva každodennému životu a realizácii výchovno-vzdelávacej činnosti ďalší rozmer. Život detí v heterogénnej skupine je prirodzenejší a dynamickejší tým, že vytvára možnosti a príležitosť pre vzájomné učenie sa detí a sociálnu rôznorodosť. Nové deti vstupujú do triedy, ktorá je spoločenstvom detí s dohodnutými a vzájomne akceptovateľnými pravidlami a hodnotami. Uprednostňované sú skupinové nástroje učenia sa aj učenia detí, kde výsledok závisí častokrát od spoločného úsilia, a tiež individuálne spôsoby vzdelávania, pri ktorých dieťa prežije každú skúsenosť ako osobnú a jedinečnú. Stratégie výchovy a vzdelávania výrazne ovplyvňuje systematická práca s aktuálnou témou integrujúcu vzdelávacie oblasti. Chceme poskytnúť deťom čo najviac príležitostí na zmysluplné učenie sa hrou a objavovaním.
Dennodenne vytvárame príležitosti na osvojovanie si štátneho jazyka bez potláčania kultúrnej identity dieťaťa, čím ich pripravujeme na vstup do základnej školy. Komunikujeme o ich vlastných tradíciách, rómskych zvykoch a kultúre. Rozvíjame dieťa a jeho schopnosť učiť sa využívaním hudobného, výtvarného, či dramatického umenia. V spolupráci s rodinou zdôrazňujeme potrebu každodennej hygieny a starostlivosti o zdravie dieťaťa.
Vlastné ciele:
- poznávať seba samého a rozvíjať pozitívne postoje k vlastnej osobe, aktívne tak pôsobiť na rozvoj sebavedomia detí,
- rozvíjať komunikatívne zručnosti (verbálne i neverbálne) a kultivovať prejav,vyjadriť všetko, čo cíti a čo si myslí, aktívne počúvať a uvedomovať si vzťah materinského jazyka a kultúrnej identity.
- rozvíjať schopnosti vytvárať citové vzťahy, rozvíjať ich a plne prežívať,
- vytvárať prosociálne postoje, ako sú sociálna citlivosť, tolerancia, rešpekt,
- poznávať, spoluvytvárať a rešpektovať pravidlá spoločenského spolužitia,
- rozvíjať základné kultúrno-spoločenské postoje, návyky a zručnosti,
- naučiť sa správať sa autonómne, autenticky, prosociálne,
- aktívne sa prispôsobovať spoločenskému prostrediu a zvládať jeho zmeny,
- osvojiť si pochopenie rôznorodosti kultúrnych komunít,
- pripraviť sa na život v multikultúrnej spoločnosti,
- priznávať hodnotu všetkým kultúrnym skupinám
- rozvíjať schopnosti premýšľať a rozhodovať sa,
- rozvíjať všetky poznávacie a kreatívne schopnosti, fantáziu, záujmy a nadanie.
- mať úctu k sebe aj k druhým byť hrdý na vlastné kultúrne tradície
- uvedomovať si príslušnosť k národu, etniku
- vážiť si rodinu a rodičov, mať potrebu jej ochrany
- ceniť si najvyššie ľudské hodnoty: lásku, mier, zdravie, pomoc, porozumenie, slobodu
- pochopiť previazanosť človeka a prostredia, teda to, že prostredie, v ktorom človek žije zásadným spôsobom ovplyvňuje jeho činnosť a jeho vnímanie sveta
- zamerať sa na rozvoj jednoduchých užívateľských zručností, pri používaní náradia dbať na bezpečnosť, sprostredkovávať vedomosti o výrobe niektorých vybraných výrobkov, skúmať rôzne druhy materiálov.